SPINRAZA (Nusinersen) v Evropě

Informace o dostupnosti Spinrazy

Dle informací, které jsme obdrželi od našich přátel z EAMDA (European Alliance of Neuromuscular Disorders Associations), kteří přímo kontaktovali předsedkyni SMA Europe, paní Marie-Christine OUILLADE, je situace přístupnosti SPINRAZY následující.

V současnosti je SPINRAZA dostupná ve Spojených státech pro všechny typy SMA, které mají deleci na SMN proteinu. Léčba spočívá v aplikaci injekcí do oblasti bederní páteře, přímo do mozkomíšního moku. Cena jedné injekce byla stanovena na 125 000,- $ (cca 3 250 000,- Kč). V první fázi léčby je nutné aplikovat sedm injekcí v průběhu jednoho roku a následně jednu injekci ročně.

V Evropě EMA (European Medicines Agency) Evropská léková agentura zatím tuto léčbu neschválila, ale podnikají se kroky pro zrychlené schválení. Na začátek února je plánovaná první schůzka představitelů EMA a Biogen. Je možné, že se po této schůzce dají věci do pohybu, ale je pravděpodobné, že si EMA vyžádá doplňující informace. Zatím není známo, jaká bude cena SPINRAZY v Evropě.

Přesto v některých zemích jako Francie, Španělsko, Itálie, Německo, Anglie a Polsko bylo schváleno dočasné povolení pro aplikaci léku, ale jenom pro SMA typu 1. Biogen jim dodává lék bezplatně a zdravotní pojišťovny z uvedených zemí hradí aplikaci injekcí. Ve většině těchto zemí však není možné léčbu poskytovat zahraničním pacientům. Například ve Francii existuje jenom jedno centrum, kde je povolená léčba a může ji poskytovat jenom dvěma pacientům týdně.

Zdroj: www.amd-mda.cz/novinky/10-novinky/145-spinraza-nusinersen-v-evrope

 

Zvyšování povědomí o SMA
Informování o možnostech zajištění kvalitního životapéče,léčby a podpory pacientů se SMA, zařazování do databází pacientů a klinických studií
Spolupráce se subjekty obdobného zaměření v ČR i v zahraničí
Podpora výzkumu SMA a léčby nemoci
Organizace setkávání členů Spolkua jejich vzájemné výměny zkušeností a informací
Zprostředkování odborných (nejen lekářských) konzultací
Newsletter
Informace o aktuálním dění na Smaci.cz
PřihláškaStaňte se našimi členy a pomozte nám
lépe bojovat s SMA
Chcete nám pomoc?
Transparentní účet: 2401187434/2010
Kontaktujte nás: info@smaci.cz
Copyright © 2017 Smaci, webdesign: FormSoft s.r.o., všechna práva vyhrazena