Vyjádření VZP ČR k “Dohodě o způsobu úhrady Spinrazy mezi VZP ČR, odbornou společností a výrobcem”

Datum vytvoření: 12. 2. 2018

Dne 12. února 2018 jsme dostali vyjádření Tiskového oddělení VZP ČR k “Dohodě o způsobu úhrady Spinrazy mezi VZP ČR, odbornou společností a výrobcem”, kterou VZP ČR zveřejnila na své facebook stránce.


Dobrý den,

předáváme vyjádření Tiskového oddělení VZP ČR:

Informace v článku zveřejněném dne 8. 2. 2018 na iDNES jsou zavádějící a zastaralé, což ovšem není (přinejmenším ve vztahu k VZP) u společnosti MAFRA nijak výjimečné. Již několik dní před zveřejněním článku se VZP po téměř rok trvajících jednáních s odbornou lékařskou společností a s výrobcem léčivého přípravku Spinraza podařilo dojít k dohodě o způsobu úhrady tohoto léku.

Podle platné legislativy sice nemůže být toto léčivo v Česku hrazeno standardním způsobem, nicméně klientům, pro které je jeho podání nezbytné, bude přípravek hrazen v rámci hospitalizace ve dvou specializovaných centrech, a to ve FN Motol a FN Brno. Tuto skutečnost VZP zveřejnila ihned poté, co se po ukončení náročných, bezmála ročních jednání podařilo dojít k definitivnímu závěru. Informace byla publikována například už v úterý 6. 2. 2018 v poledne na oficiálním facebookovém profilu pojišťovny, kde VZP o problematice úhrady přípravku Spinraza komunikuje se svými klienty.

Veřejnost a s ní i média se o problematiku úhrady léčivého přípravku Spinraza začala ve větší míře zajímat až v posledních týdnech, nicméně VZP vedla složitá jednání se všemi zainteresovanými stranami už v průběhu loňského roku. Díky tomu se jí také podařilo uvést do praxe návrh, s nímž veřejně vystoupila již v listopadu 2017 – tedy aby výrobci inovativních léčivých přípravků nesli finanční spoluzodpovědnost za účinnost léku, který má být hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Zpočátku se bude výrobce podílet na úhradě a prokáže-li se, že lék funguje, bude ho dále klientům platit VZP.

Obecně je zájmem VZP vyřešit každou situaci ve prospěch skutečně všech bezmála šesti milionů svých klientů. Tuto snahu bohužel leckdy stěžuje mimo jiné i přístup některých dodavatelů nových léčiv. Ti si nezřídka neváhají v ČR říci cenu, kterou by si v ekonomicky vyspělejších zemích západní Evropy vůbec nedovolili dát na stůl jako podklad pro jednání. Často se navíc za astronomické částky snaží uvést na trh léčiva, u nichž doposud nemohou doložit studie o účinnosti a přínosu pro nemocné.

Lék Spinraza je určen pro velice omezenou skupinu nemocných (cca 50-60 klientů VZP), náklady na jejich roční léčbu dosáhnou i po započtení výhodnější ceny od výrobce bezmála půl miliardy korun. Jen pro hrubou představu – tato částka odpovídá nákladům na:

  • cca 500 transplantací srdce

  • radioterapii cca 4 500 nemocných s rakovinou při využití nejmodernějších fotonových ozařovačů

  • chemoterapii cca 5 000 nemocných se zhoubným nádorem.

Vzhledem k velmi omezené skupině pacientů, jichž se léčba přípravkem Spinraza týká, nepovažuji za přínosné veřejně probírat v médiích všechny technické záležitosti související s léčbou, její indikací apod. Klienti, jichž se to týká, se vše dozvědí od svého ošetřující lékaře, případně mají možnost se na VZP obrátit osobně, což ostatně mnozí dělají.

O tom, jak je, či není přípravek Spinraza zajištěn pro cca 40-50 klientů zbývajících šesti zdravotních pojišťoven, které v ČR působí, nemám jako mluvčí VZP informace. Nepochybuji ale, že v rámci objektivního informování čtenářů tyto pojišťovny rovněž oslovíte a sdělíte veřejnosti, jak k léčbě přípravkem Spinraza přistupují ony (tedy že váš zájem se nesoustředí pouze na VZP, která nezahrnuje již ani 60 % populace).

Hezký den

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


S pozdravem

Simona Marterová

Informační centrum VZP ČR

tel.: +420 952 222 222

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Orlická 4/2020, 130 00 Praha 3

URL: www.vzp.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF
Zvyšování povědomí o SMA
Informování o možnostech zajištění kvalitního životapéče,léčby a podpory pacientů se SMA, zařazování do databází pacientů a klinických studií
Spolupráce se subjekty obdobného zaměření v ČR i v zahraničí
Podpora výzkumu SMA a léčby nemoci
Organizace setkávání členů Spolkua jejich vzájemné výměny zkušeností a informací
Zprostředkování odborných (nejen lekářských) konzultací
Newsletter
Informace o aktuálním dění na Smaci.cz
PřihláškaStaňte se našimi členy a pomozte nám
lépe bojovat s SMA
Chcete nám pomoc?
Transparentní účet: 2401187434/2010
Kontaktujte nás: info@smaci.cz
Copyright © 2017 Smaci, webdesign: FormSoft s.r.o., všechna práva vyhrazena