Ortopedická protetika (OP) je medicínsko-technický interdisciplinární lékařský obor, zabývající se diagnostikou, komplexním léčením, indikacemi a aplikací ortopedicko-protetických pomůcek (sériově vyráběných a individuálně zhotovených ortéz, protéz, epitéz, ortopedické obuvi a adjuvatik) postiženým s vrozenými a získanými vadami pohybového ústrojí (PÚ).
Základní cíle OP jsou konzervativní léčení vrozených a získaných vad PÚ, udržení léčebných výsledků dosažených ortopedickými operacemi, kompenzace funkčních defektů a náhrada anatomických defektů pohybového ústrojí.
Obor OP spolupracuje při komplexním léčení s chirurgickými obory (ortopedií, chirurgií, traumatologií, neurochirurgií, plastickou chirurgií), rehabilitací a fyzikálním lékařstvím, neurologií ale i diabetologií a revmatologií. Při diagnostice vrozených vad PÚ a přidružených systémových vad je nezbytná spolupráce s pediatry, klinickými genetiky a antropology. Vývoj a výroba ortopedicko-protetických pomůcek vyžaduje zasvěcenou spolupráci s ortotiky – protetiky, biomechaniky a antropology.
Zdroj: KOČOVÁ, Helena a kolektiv. Spinální svalová atrofie v souvislostech. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 352 s. ISBN 978-80-247-5705-6.