Tereza Rejzková
2. 11. 2023
20. září 2023 jsme se zúčastnili největšího evropského veletrhu zdravotních pomůcek Rehacare v německém Düsseldorfu. V několika ...
Speciální rehabilitační, resp. kompenzační pomůcky umožňují nebo usnadňují provádění základních všedních činností pacienta v domácnosti po propuštění z nemocnice. Jejich preskripce vychází z typu postižení, individuálních schopností klienta i znalosti uspořádání jeho domácnosti.
Pacienti, kteří používají kompenzační pomůcky, jsou na tom kromě emočního omezení rolí a kromě fyzické funkce, kde je to však zanedbatelné, podstatně lépe, nežli ti, kteří pomůcky nepoužívají. Kompenzační pomůcky přispívají ve většině aspektů ke zlepšení kvality života u chronicky nemocných pacientů. Proto by bylo vhodné při spolupráci s chronicky nemocnými pacienty vybírat a doporučovat vhodné a potřebné kompenzační pomůcky, které by umožňovaly zlepšení kvality života klienta.
Rozhovory s dětskými pacienty a jejich pečujícími osobami s onemocněním spinální svalové atrofie (SMA) ukazují realitu a výsledky používání vhodných kompenzačních pomůcek již od útlého věku. Dříve byli dětští pacienti nuceni zůstávat na speciálních kočárcích, dnes již mohou využít od věku cca 2 let ultralehký mechanický vozík Micro, díky němuž se mohou účastnit socializačního procesu. Jde o jejich plnohodnotnou integraci do společnosti, např. v průběhu docházky do běžné mateřské školy děti mohou vykonávat cca 90 % činností jako jejich zdraví vrstevníci.
Taktéž bych zde ráda uvedla opomíjený význam používání vertikalizačních zařízení, tzv. standerů, které velmi dobře napomáhají udržovat pohybový aparát. Vertikalizační parapodium slouží především k podpoře držení těla dítěte. Vzpřímené držení posiluje kosti a klouby dítěte a napomáhá jejich správnému utváření. Pomocí tohoto parapodia se mohou pánev, trup, nohy a chodidla bezpečně polohovat.
Na českém trhu je také celá řada kvalitních kompenzačních pomůcek také pro oblast hygieny, přesunu – tzv. zvedáků, koupacích lehátek a mobilních sprchovacích van.
Zdroj: KOČOVÁ, Helena a kolektiv. Spinální svalová atrofie v souvislostech. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 352 s. ISBN 978-80-247-5705-6.