Koncept dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS) podle Koláře je zaměřen na ovlivnění funkce svalu v jeho posturálně lokomoční funkci. Koncept je založen na poznatku, že při rozvoji síly svalu nelze vycházet pouze z anatomické funkce svalů, ale také z jejich začlenění do konkrétní posturální (stabilizační) funkce.
U onemocnění SMA, které se mimo jiné projevuje progredující svalovou slabostí, která obvykle postihuje nejprve proximální svaly dolních a později také horních končetin v důsledku degenerativního procesu alfa-motoneuronů, nelze cvičit svalovou sílu analyticky tréninkem jednotlivých svalů dle anatomického začátku a konce. Je třeba cvičit zapojení svalů v koaktivaci a celém funkčním řetězci, a to jak v otevřených, tak v uzavřených kinematických řetězcích, protože samotná svalová síla ke správné funkci svalu nestačí. Vzhledem k tomu, že předpokladem pro správnou a cílenou funkci končetin je nutné správné zapojení trupové stabilizace, je nácvik hlubokého stabilizačního systému páteře (HSSP) u pacientů s SMA velmi významný. Zvláště u pacientů s SMA II., III. a IV. typu ve věku, kdy již dobře spolupracují, lze koncept DNS vhodně využít k ovlivnění posturálně-lokomoční funkce svalů a ovlivnění dechového stereotypu.
Zdroj: KOČOVÁ, Helena a kolektiv. Spinální svalová atrofie v souvislostech. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 352 s. ISBN 978-80-247-5705-6.