Podstata metodiky SMS vychází z modelu dvoustupňového motorického učení. Terapeutickým cílem je přesunout řízení pohybu provedeného v optimální kvalitě z úrovně kortikální na úroveň subkortikální.
Cílem metodiky SMS je individuálně, podle stavu pacienta, zvolit základní cvičení a postupně zvyšovat nároky tak, aby byly vyčerpány všechny možnosti pro optimální úpravu pohybového aparátu a provedení pohybu. Terapeut se snaží o to, aby pacient integroval nové motorické programy do běžných denních činností ADL (Activities of Daily Living).
Využitím metodiky SMS u pacientů s SMA patří mezi hlavní terapeutické cíle:
- zlepšení timingu svalů v jejich stabilizační funkci,
- zrychlení nástupu svalové kontrakce pomocí proprioceptivní aktivace vyvolané mj. změnou postavení v kloubu,
- zlepšení držení těla a stabilizace trupu v chůzi, stoji či nižších polohách,
- začlenění nových pohybových programů do běžných denních aktivit,
- ovlivnění spino-cerebello-vestibulárních drah díky proprioreceptivní facilitaci,
- zvýšení pocitu jistoty v posturálně náročnějších situacích.
Při cvičení dle metodiky SMS je kladen velký důraz na korekci držení těla. Všechna cvičení jsou nejprve prováděna pevné podložce, potom se přechází na cvičení s využitím labilních ploch. Cvičení se ukončuje při prvních známkách únavy, které se nejčastěji projevují poruchami koordinace svalů a zhoršením kvality držení těla. Při aplikaci metody SMS lze využít řadu pomůcek, k nimž patří kulové a válcové seče, balanční sandály, točna, fitter, minitrampolína a balanční míče.
Metodika SMS je vhodná zejména u pacientů s SMA typu II, III a IV ve věku, kdy již dítě dokáže komunikovat a spolupracovat s terapeutem. U dětských pacientů s SMA je navíc výhodou využití metodiky SMS možnost využití širokého spektra vhodných cvičebních pomůcek, které děti obvykle snadno zaujmou a často se stanou důležitou motivační složkou v rámci cvičební jednotky. U dospělých pacientů je metodika SMS velmi vhodná v rámci samostatného individuálního domácího cvičení.
Zdroj: KOČOVÁ, Helena a kolektiv. Spinální svalová atrofie v souvislostech. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 352 s. ISBN 978-80-247-5705-6.