U dětí s SMA je důležité opakovaně vyšetřit dýchání noční polysomnografií, aby byly včas podchyceny poruchy dýchání během spánku a v případě jejich zjištění byla včas zařazena do komplexní léčby neinvazivní ventilační podpora, která by byla během spánku aplikována. Noční polysomnografie je v současnosti nejpřesnější metodou, která poskytuje informace o délce spánku a jeho kvalitě, případně určuje důvody probouzení (např. apnoe).
Neinvazivní ventilační podpora je u nemocných s SMA zařazována zejména pro zabezpečení dostatečné podpory pro nádech a výdech během spánku nebo během dne. Je nejčastěji aplikována pomocí různých typů masek. Výhodou však je, že lze využít i náustek. Neinvazivní ventilační podporu je možné využít i pro asistované dechové techniky u pacientů, u kterých je už snížená síla dýchacích svalů a nejsou schopni provádět techniky respirační fyzioterapie samostatně. Neinvazivní ventilační podporu je možné využít pro aktivní cyklus dechových technik, pro autogenní drenáž i pro techniky zlepšující a podporující správný dechový vzor.
CPAP – Continuous Positive Airway Pressure
CPAP (kontinuální pozitivní Airway Pressure) byl vždy zlatý standard pro léčbu obstrukční spánkové apnoe. CPAP přístroj dodává specifické nastavení tlaku s kontinuálním průtokem vzduchu. Ten se dodává přes masku a hadici a tlak vzduchu pracuje jako pneumatické dlahy v dýchacích cestách, aby dýchací cesty zůstaly otevřené a jazyk byl posunut dopředu. Většina pacientů s nekomplikovanou obstrukční spánkovou apnoe obvykle vyžadují pouze CPAP zařízení.
VPAP / BIPAP – Variable Positive Airway Pressure Level a Bi Positive Airway Pressure
BIPAP a VPAP jsou oba názvy ochranných známek pro stejnou léčbu. Pokud máte přístroj Philips Respironics jedná se o BIPAP a pokud je přístroj vyráběn společností ResMed je to VPAP. BIPAP / VPAP stroje jsou navrženy tak, aby byly dva rozdílné tlaky mezi nádechem a výdechem. Rozdíl mezi těmito dvěma tlaky, jsou obvykle 4 cm H2O nebo větší. Při výdechu BIPAP přenáší nastavení tlaku a pak pacient zahájí nádech, kdy přístroj začne dodávat vyšší tlak. Když výdech začíná, tlak přístroje opět klesne. BIPAP / VPAP není vhodný pro většinu pacientů s nekomplikovanou obstrukční spánkové apnoe.
Zdroj: KOČOVÁ, Helena a kolektiv. Spinální svalová atrofie v souvislostech. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 352 s. ISBN 978-80-247-5705-6.